Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

50 rokov od násilného zániku OpatoviecVytlačiť
 

Opatovce1.jpgUbehlo to ako voda. Presne 50 rokov od úradného zániku obce Horné Opatovce. Musela ustúpiť vtedajšiemu rozvoju priemyslu. Dnes smutný pohľad. Na jednej strane vysoká skládka komunálneho odpadu a na strane druhej učupený kostolík. Jedna z mála stavieb, ktorú sa nepodarilo zničiť a ktorú sa darí každým rokom obnovovať.

Opatovce33.jpg

Smutné výročie však zatienila energia rodákov, ktorí sa na toto miesto každý rok vracajú. A dobrou správou je, že každý rok sem chodia celé generácie a tí starší štafetu spomienok odovzdávajú mladším, aby sa nezabudlo. A nezabudne sa. Rodná hruda je len jedna a na tú sa zabudnúť nedá, aj keď ju vymažú násilne z mapy Slovenska. Zostal kostolík, mnoho spomienok a dostatok zanietencov, ktorí nedovolia zabudnúť. Dedinku majú v srdci i v spomienkach a to sa vymazať žiadnym rozhodnutím nedá. Našťastie.

Opatovce4.jpg

Milí Opatovčania. Prajem vám veľa sily držať tento odkaz lokalpatriotizmu pri sile po ďalšie generácie. Nesmie sa zabudnúť na rozhodnutie vtedajšej moci zrovnať so zemou krásnu obec plnú života. A nesme sa zabudnúť ani stále živiť spomienky, príhody, život i kultúru vášho spoločenstva. Máte byť na čo hrdí, tak si to vážte a nikdy nezabudnite. Opatovce222.jpg


 
 


687572

24.10.2019
Úvodná stránka