Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Nezatvárajme oči pred autistamiVytlačiť
 

Foto autista 3.jpgPresne 2. apríla 2019, keď bol svetový deň povedomia o autizme, sa v Žiari nad Hronom konala vernisáž výstavy „Obrázky sveta“, ktorú organizovalo občianske združenie Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žiarsko. No a vystavovali sa obrázky a diela zhotovená práve autistickými deťmi.

Prijal som pozvanie na túto vernisáž a neľutujem. Bol to pre mňa silný zážitok. A verte, že bolo ťažké rozoznať, ktoré z prítomných detí je alebo nie je autista. Navonok žiadny iný znak, len vo vnútri iný svet ako ten náš, ktorý poznáme. A ešte silnejšie na mňa pôsobili jednotlivé príbehy a hlavne obeta rodičov a rodín týchto detí. Veď kto z nás by nechcel pre svoje dieťa to najlepšie. Len títo rodičia to majú o to ťažšie, že nie vždy svojim deťom rozumejú a sú bezmocní, lebo nevedia čo práve urobiť. Emotívna vernisáž bola dôkazom, že keď je vôľa, tak sa nájde aj cesta. Tieto deti sú síce iné, ale rovnako naše. A tak sa k nim treba aj správať. Možno nie vždy vieme pochopiť ich reakciu, ale verte, že v mnohom inom sú oveľa inteligentnejšie ako my, čo sa v spoločnosti považujeme za „normálnych“.

Foto autista 2.jpg

Rodičia predstavili na tejto vernisáži smelé plány a odhodlania, ktoré môžu týmto deťom skvalitniť život a ich rodinám uľahčiť hľadanie cesty na komunikáciu s nimi. Podrobne sa týmto plánom budem venovať v samostatnom príspevku a verím, že mnohí z vás sa ku mne pridajú, že spolu pomôžeme a že spolu prispejeme na dobrú vec, ktorú tento štát zanedbáva.

Foto autista.jpg


 
 


687570

24.10.2019
Úvodná stránka