Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Politickej kariére p. Fica zvoní umieračikVytlačiť
 

Je časť prísť a je čas aj odísť. Smola je len v tom, že mnohí politici nevedia odhadnúť, kedy nadišiel čas odísť. Je to tým, že buď už sú dlho v politike, odrezaní od bežnej reality alebo si síce uvedomujú, že už nadišiel čas, ale držia sa zubami nechtami. A práve ten druhý dôvod je trefný pre trojnásobného premiéra.

Pán Fico nedokázal zúročiť doterajšie politické skúsenosti v pozitívnu energiu  a v dôstojný odchod z politickej scény v čase, keď sa mohol tešiť ešte značnej popularite. Práve naopak. Čím viac verejne vystupuje, tým viac ukazuje svoju pravú tvár, nekrotí emócie, do popredia sa dostáva dlho potláčaná vnútorná agresivita a začína mu byť cudzia už aj štandardná slušnosť, ktorá by sa u politika jeho formátu mala stať každodennou výbavou. V posledných týždňoch trojnásobný premiér  postupne sám strháva z tváre masku, ktorú doteraz nosil, začína byť prirodzene prirodzený a čo je horšie, začína byť vulgárny.

Divadlo okolo ústavného súdu je zrejme poslednou povestnou kvapkou. Z verejného vypočúvania kandidátov som očakával, že sa bude správať profesionálne, že zaujme práve jeho právnou praxou a že sa sústredí na tie obdobia jeho života, ktoré nie sú spojené s politikou, ale s reálnym výkonom právnej praxe. Namiesto toho venoval dlhý úvod poúčaniu o tom, prečo je politika s ústavným súdom tak veľmi spätá a prečo by profesionálny politik mal zasadnúť na stoličku ústavného sudcu. Veľkým prešľapom z jeho strany bola odpoveď na 15 – ročnú prax, keď povedal, že považuje za trápne, ak niekto jeho prax spochybňuje. Pán bývalý premiér by mal práve ako právnik vedieť, že fakty sú dôležité a nie politické táranie. Otázka praxe bola legitímna a jej zdokladovanie mal sypať z rukáva ako sme voľakedy recitovali „Mor ho“ na hodinách slovenčiny.

A teraz si dobre všimnime, ako sa kvôli jednému človeku začali diať veci. Niekto dostal sto príležitostí, aby zdokladoval konečne horko-ťažko 15 rokov právnickej praxe. Kvôli niekomu musel ústavnoprávny výbor zasadať a hlasovať niekoľkokrát v tej istej veci. A teraz ten niekto razí cestu, že keď nie JA, tak potom NIKTO. Postaviť vlastné ego nad funkčnosť ústavného súdu chce naozaj poriadnu guráž a musí ísť o veľa, keď je človek ochotný zájsť až tak ďaleko. Potom zvolá tlačovú konferenciu, vyleje žlč na všetko a všetkých s tým, že kladenie otázok neprichádza do úvahy. Ak je toto prejav demokracie, tak asi typu KĽDR.

Ale aspoň jedna pozitívna správa. Takéto správanie expremiéra je začiatok jeho konca. Myslím toho politického. Nepatrím medzi ľudí, čo druhých osočujú vulgarizmami a určite ani pánovi Ficovi neprajem nič zlé v jeho živote. Vážim si každého človeka, vrátane jeho a ako človeku mu prajem všetko dobré. Ako politikovi mu radím, aby odišiel z politickej scény ešte v čase, kým nepatrí úplne do starého železa a aby dôstojne užíval život. Síce nie ako predseda ústavného súdu, ale aspoň ako výsluhový politik. Nie ja som povedal onú známu vetu, že štátnikom sa nemôžete stať, štátnikom sa môžete len narodiť. A pán Fico sa žiaľ ako štátnik nenarodil. Škoda. Všetko mohlo byť možno úplne inak...


 
 


687554

24.10.2019
Úvodná stránka