Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuality

Hodová slávnosť v SlaskejVytlačiť
 

Hody.jpgSkoro každý kostolík na Slovensku má svojho patróna, teda je zasvätený nejakému svätcovi. Ten v obci Slaská pri Žiari nad Hronom je zasvätený sv. Gálovi, pútnikovi, ktorý nielen putoval, ale aj hlásal slovo Božie. Každoročne sa pri tejto príležitosti koná slávnostná hodová svätá omša. Tento rok ju spolucelebrovali okrem miestneho pána farára, aj dvaja kňazi – rodáci a dôstojný pán z Prochota.

Kazateľom bol Mgr. Oliver Černák, ktorý osobne študoval históriu sv. Gála a bol na mnohých miestach, kde tento mních pôsobil. Jeho kázeň veľmi výstižne vystihla posolstvo pútnictva s tým, že každý z nás môže byť svojim spôsobom pútnikom doma, v rodine, v práci, v spoločnosti a kdekoľvek sa nachádza. Tak ako máme rodokmeň rodiny, máme aj duchovné korene a vždy sa máme kam vrátiť po predkoch, ale aj v duchovne.

Veľmi príjemne prežitá svätá omša bola obohatená spevom speváckeho súboru zo Žiaru nad Hronom, ale aj melódiami v podaní Slašťanskej kapely. Po skončení svätej omše nechýbalo pre veriacich malé občerstvenie. Pre pozvaných hostí bol zase pripravený slávnostný obed, ktorého hostiteľom bol miestny pán farár Štefan Bieľak.

Oslávili sme patróna, oslávili sme ducha a odchádzali s myšlienkami, že pútnikmi môžeme byť aj my a to každý deň. Možno sa stačí niekedy viac usmiať, možno sa stačí niekedy len slušne pozdraviť a možno stačí v živote používať zázračné slovíčka „prosím“ a „ďakujem“. Aj tieto maličkosti sú svedectvom nášho vnútra a našej vnútornej sily robiť život krajším aj iným.


 
 

Schválený rozpočet BBSK na rok 2020Vytlačiť
 

72940688_759181371265732_8976518267531165696_n.jpgNa októbrovom rokovaní Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja sa schválil aj rozpočet na rok 2020. Okrem zabezpečenia prevádzky sociálnych, školských a kultúrnych zariadení, boli schválené aj investičné projekty v rámci celého kraja. V rámci okresu Žiar nad Hronom pôjde o nasledovné investičné akcie:

  • 1 552 478 eur na rekonštrukciu ciest II. a III. triedy
  • 5 500 eur na nákup pozorovacej techniky pre krajskú hvezdáreň
  • 4 500 eur na nákup fotografickej techniky pre krajskú hvezdáreň
  • 20 000 eur na rekonštrukciu stravovacej prevádzky pre SOŠ OaS
  • 14 100 eur na plynové vykurovanie pre soc. zariadenie DOMÉNA
  • 22 000 eur na ČOV pre DD/DSS v Kremnici
  • 165 700 eur na I. etapu transformácie DSS Ladomerská Vieska

Osobne očakávam, že v mesiaci apríl 2020 by zastupiteľstvo mohlo schvaľovať výsledok hospodárenia BBSK za rok 2019, ktorý by mal byť prebytkový a nie je vylúčené, že sa z prebytku opäť niečo rozdelí na ďalšie investičné akcie aj v rámci okresu Žiar nad Hronom a preto uvedený zoznam nemusí byť konečný. Určite budem pri tom a určite zverejním o tom aj informácie.


 
 

Navždy odišiel maestro Karel GottVytlačiť
 

stiahnuť.jpgPočúval som jeho piesne ešte ako malý chlapček. Už vtedy som u generácii mojich rodičov postrehol, že ho vnímajú ako veľmi úspešného speváka, ktorý sa prepracoval na vrchol vlastnou sebadisciplínou. Čas bežal a vnímal som ho aj počas strednej školy, lebo nebolo televízneho programu väčšieho formátu, kde by nebol Karel Gott hosťom. Už ako dospelý muž som nemohol prehliadnuť tohto elegána so zlatým hlasom v hrdle. Jeho pesničky mali cveng a čo je podstatné, vždy hlboký obsah. Nespieval do vetra, ale prezentoval mnohé myšlienky, ktoré boli ľuďom blízke. Už mám syna aj ja a verím, že dielo tohto umelca mu odovzdám a bude prítomný aj počas     jeho života.
foto zdroj: internet
 

A okrem spevu som na ňom obdivoval jeho pokojnú povahu, stoický pokoj, empatiu a dobrosrdečnosť. Bol to jednoducho dobrý človek. A asi vôbec nepreženiem, keď napíšem, že takýto človek sa narodí snáď len raz za 100 rokov. A ja som šťastný, že bol súčasťou aj môjho života.

Maestro Gott, odpočívajte v pokoji, nech Vaša duša nájde zaslúžený odpočinok a svoje miesto v ďalekom vesmíre, nech Váš odkaz pretrvá ešte ďalších 100 rokov a nech držíte ochrannú ruku z neba nad Vašou rodinou. Tlieskam Vášmu umeniu a vždy v mysli tlieskať budem, keď započujem Váš song. Vďaka maestro Gott za to, že ste žil práve v tomto čase.

https://www.youtube.com/watch?v=BibNLUQG_-4&list=RDBibNLUQG_-4&start_radio=1


 
 

TV TA3 a jej reportáž o odkupovaní domov obcouVytlačiť
 

Snahu obce Slaská odkupovať opustené rodinné domy, ktoré následne vyčistí a odpredáva vysporiadané aj s pozemkami v rámci obchodnej verejnej súťaži si všimla televízia TA3. Jej reportáž si môžete pozrieť v priloženom linku.

https://www.ta3.com/clanok/1165797/obec-zabranila-pristahovaniu-neprisposobivych-domy-odkupila.html?fbclid=IwAR1Dwz3iNefVSrdwDPz4Z6B8dUKiaxcZA_zFhh88vVQTWPG82KiXyCoVveY

 


 
 

50 rokov od násilného zániku OpatoviecVytlačiť
 

Opatovce1.jpgUbehlo to ako voda. Presne 50 rokov od úradného zániku obce Horné Opatovce. Musela ustúpiť vtedajšiemu rozvoju priemyslu. Dnes smutný pohľad. Na jednej strane vysoká skládka komunálneho odpadu a na strane druhej učupený kostolík. Jedna z mála stavieb, ktorú sa nepodarilo zničiť a ktorú sa darí každým rokom obnovovať.

Opatovce33.jpg

Smutné výročie však zatienila energia rodákov, ktorí sa na toto miesto každý rok vracajú. A dobrou správou je, že každý rok sem chodia celé generácie a tí starší štafetu spomienok odovzdávajú mladším, aby sa nezabudlo. A nezabudne sa. Rodná hruda je len jedna a na tú sa zabudnúť nedá, aj keď ju vymažú násilne z mapy Slovenska. Zostal kostolík, mnoho spomienok a dostatok zanietencov, ktorí nedovolia zabudnúť. Dedinku majú v srdci i v spomienkach a to sa vymazať žiadnym rozhodnutím nedá. Našťastie.

Opatovce4.jpg

Milí Opatovčania. Prajem vám veľa sily držať tento odkaz lokalpatriotizmu pri sile po ďalšie generácie. Nesmie sa zabudnúť na rozhodnutie vtedajšej moci zrovnať so zemou krásnu obec plnú života. A nesme sa zabudnúť ani stále živiť spomienky, príhody, život i kultúru vášho spoločenstva. Máte byť na čo hrdí, tak si to vážte a nikdy nezabudnite. Opatovce222.jpg


 
 

670. výročie obce KopernicaVytlačiť
 

stiahnuť.jpgObec Kopernica počas leta slávila 670. výročie prvej písomnej zmienky a veru toto výročie bolo hodné oslavy. Všetky obce Slovenska sú hrdé na svoj vznik a históriu a je veľmi sympatické, keď sa vek obce pripomenie slávnosťou.Kopernica7.jpg

 

 

 

 

 

 

Slávnostná svätá omša bola duchovným zážitkom a zároveň aj priniesla prierez dejín tejto obce. Neľahký život v minulosti a čierne dejiny pre nemeckú menšinu už nikdy nikto nevymaže, ale odkaz zostáva živý a tým je tolerancia v spolužití a ochrana základných ľudských práv, aby sme sa mohli i naďalej nazývať ľuďmi. Trpkosť dejín striedali informácie o vyspelosti tejto obce a o šikovnosti jej obyvateľov. Po skončení slávnostnej omše došlo k odhaleniu a vysviacke dvoch drevených sôch a to sv. Martina a anjela, ktoré zapadnú do miestna miestneho kostola nielen veľkosťou, ale aj duchovným odkazom.

Kopernica8.jpg

Želám Kopernici a jej obyvateľom, aby nikdy nezabudli na vznik obce a pôvodných obyvateľov, aby si zachovali úctu k odkazu predkov a aby spolu vytvárali toto miesto na strednom Slovensku tak, nech je krajšie, pôsobivé a stále obklopené krásnou prírodou.Kopernica3.jpg


 
 

Deň otvorených dverí v DSS Ladomerská Vieska Vytlačiť
 

1DSS1 (3).jpgDlho som ako poslanec Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja nebol v Domove sociálnych služieb v Ladomerskej Vieske a to z dôvodu, že predchádzajúca pani riaditeľka podľa mňa nespĺňala tak odborné, ako aj morálne predpoklady, aby mohla takéto zariadenie viesť. Veď nakoniec stav zariadenia za jej pôsobenia je toho dôkazom.

1DSS3.jpg

 

 

 

 

 

Pri vymenovaní novej riaditeľky som váhal, či ju podporím, lebo som v minulosti nemal tie najlepšie skúsenosti, avšak každý z nás sa vyvíja a tak som nakoniec rešpektoval výsledok výberovej komisie a jej menovanie som hlasovaním podporil. Dnes to neľutujem. Bol som v zariadení a mal som možnosť rozprávať sa nielen s pani riaditeľkou, ale aj s pracovníkmi a spätná väzba je pre mňa dôležitá. K zamestnancom sa pristupuje rovnocenne, nikto nie je za svoje názory „trestaný“ a kolektív sa snaží riešiť veci spoločne a vecne. Bola tom úplne iná atmosféra ako v minulosti, nestretol som tam strach a obavy, ale nádej, že sa veci pohýnajú tým správnym smerom a to ma teší.

DSS2.pngŽelám zariadeniu, pracovníkom, ale aj klientom, aby sa zámery nového vedenia podarili, aby bolo možné v budúcnosti zrealizovať plánované rekonštrukcie a aby sa kvalitatívne zmenilo prostredie nielen pre klientov, ale aj pre zamestnancov. A v prípade, že bude potrebná akákoľvek moja pomoc ako poslanca kraja, som pripravený ju poskytnúť.


 
 

Na Štefana Moysesa sa nezabúdaVytlačiť
 

Moyses1.jpgZačiatkom leta sa konala na Námestí Matice slovenskej v Žiari nad Hronom konalo spomienkové stretnutie pri príležitosti 150. výročia úmrtia Štefana Moysesa. Nebol to len biskup banskobystrickej diecézy, ale aj predseda Matice slovenskej a predovšetkým Slovák ako repa.Moyses16.jpg

Mnoho duchovných otcov by si mohlo brať z tohto muža príklad v tom, ako žiť a ako pracovať. Nezakladal si na luxuse a honore, ale na úprimnosti, pracovitosti a spolupatričnosti. Pomáhal často a veľa. Slovenský národ mu bol rodinou, pre ktorú obetoval čas i peniaze. V ťažkých časoch sa snažil o zachovanie Slovákov ako národa a využíval svoju diplomaciu aj na to, aby sa o Slovákoch vedelo doma i v zahraničí.Moyses14.jpg

Stretnutia sa zúčastnila len hŕstka ľudí, čo je veľmi smutné, lebo odkaz tohto velikána slovenských dejín je obrovský. Neostáva nám nič iné, ako mladej generácii ukázať rytierov doby, ktorí nielen slovami, ale hlavne skutkami a slušne hájili záujmy malého národa. Bolo mi cťou vzdať úctu mužovi, ktorý je pochovaný práve v Žiari nad Hronom.

Moyses6.jpgMoyses2.jpg

Moyses9.jpg

 


 
 

Prečo Slaská skupuje rodinné domyVytlačiť
 

Keď som v minulosti ako starosta predložil obecnému zastupiteľstvu zámer odkúpiť staršie rodinné domy prostredníctvom poskytnutého úveru, našiel som pochopenie a bola všeobecná zhoda, že treba v tejto veci začať konať. Na staršie nehnuteľnosti si brúsili zuby špekulanti, ktorí ich radi odkúpia za pár šupov, potom prenajmú neprispôsobivým ľuďom a ešte vám ich na obec s radosťou prihlásia na trvalý pobyt. A následné možnosti obce? Žiadne. Vlastnícke právo je silné a obec už potom nezmôže nič. A tak sme sa vybrali inou cestou.

V prvej etape sme odkúpili dva staré susediace domy. Následne sme odstránili čierne stavby pri nich a pozemky vyčistili od odpadkov a samonáletov. Potom sme ich ponúkli na predaj v obchodnej verejnej súťaži za cenu, ktorá zohľadňovala náklady obce na vysporiadanie. Nový vlastník požiadal o odstránenie stavieb a stavby v zmysle povolenia odstránil. V krátkej dobe bude realizovať novú výstavbu rodinného domu a do obce sa nasťahuje mladá rodinka.

V tomto trende chceme pokračovať. Obec chce v tomto roku vysporiadať ďalší rodinný dom, v poradí už štvrtý. Boli podniknuté kroky, ktorých výsledkom by malo byť jeho odkúpenie v prospech obce. Keďže dom s ním susediaci už obec vlastní, nebude problém poskytnúť ich opäť na predaj v rámci obchodnej verejnej súťaži.

Tento spôsob „stráženia“ nehnuteľností nie je zameraný proti nikomu, je realizovaný pre zachovanie pokojného života slušných ľudí, prispôsobivých sa platnému právu, občianskemu spolunažívaniu a základným pravidlám fungovania spoločnosti.

Zaslavova dom.jpg


 
 

Nezatvárajme oči pred autistamiVytlačiť
 

Foto autista 3.jpgPresne 2. apríla 2019, keď bol svetový deň povedomia o autizme, sa v Žiari nad Hronom konala vernisáž výstavy „Obrázky sveta“, ktorú organizovalo občianske združenie Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom – Žiarsko. No a vystavovali sa obrázky a diela zhotovená práve autistickými deťmi.

Prijal som pozvanie na túto vernisáž a neľutujem. Bol to pre mňa silný zážitok. A verte, že bolo ťažké rozoznať, ktoré z prítomných detí je alebo nie je autista. Navonok žiadny iný znak, len vo vnútri iný svet ako ten náš, ktorý poznáme. A ešte silnejšie na mňa pôsobili jednotlivé príbehy a hlavne obeta rodičov a rodín týchto detí. Veď kto z nás by nechcel pre svoje dieťa to najlepšie. Len títo rodičia to majú o to ťažšie, že nie vždy svojim deťom rozumejú a sú bezmocní, lebo nevedia čo práve urobiť. Emotívna vernisáž bola dôkazom, že keď je vôľa, tak sa nájde aj cesta. Tieto deti sú síce iné, ale rovnako naše. A tak sa k nim treba aj správať. Možno nie vždy vieme pochopiť ich reakciu, ale verte, že v mnohom inom sú oveľa inteligentnejšie ako my, čo sa v spoločnosti považujeme za „normálnych“.

Foto autista 2.jpg

Rodičia predstavili na tejto vernisáži smelé plány a odhodlania, ktoré môžu týmto deťom skvalitniť život a ich rodinám uľahčiť hľadanie cesty na komunikáciu s nimi. Podrobne sa týmto plánom budem venovať v samostatnom príspevku a verím, že mnohí z vás sa ku mne pridajú, že spolu pomôžeme a že spolu prispejeme na dobrú vec, ktorú tento štát zanedbáva.

Foto autista.jpg


 
 
Položky 1-10 z 38


687577

24.10.2019
Úvodná stránka